قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

کاردرمانی چیست ؟ کلینیک شفق بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران

کاردرمانی حیطه‌های مختلف و گستره زیادی از فعالیت‌ها را شامل می‌شود. به شکل ساده و ابتدایی می‌توان کاردرمانی را اینگونه تعریف نمود: «کاردرمانی رشته‌ای است که توسط فعالیت‌هایی هدفمند و معنادار، روش‌های درمانی را بر روی جسم، ذهن و روان اجرا می‌کند». در کل می‌توان گفت: درمان بوسیله کار و فعالیت.

 

در نگاهی دقیق‌تر، کاردرمانی یا آکیوپیشنال تراپی (occupational therapy) یا ارگوتراپی (در زبان فرانسه) از شاخه‌های توانبخشی محسوب می‌شود و تمامی ابعاد روحی، روانی و جسمانی یک بیماری را در نظر می‌گیرد. در کاردرمانی فرد از وابستگی خارج شده و توانایی انجام مستقل فعالیت‌های روزانه را کسب می‌کند. در کل می‌توان گفت «به استقلال رساندن بیمار»، یکی از اهداف نهایی درمان است. به عنوان مثال فردی که دچار سکته مغزی شده و برخی از مهارت‌های حرکتی و کلامی‌اش را از دست داده است ممکن است دچار افسردگی و فقدان اعتماد به نفس شود، در این مرحله کاردرمانی آغاز می‌گردد. در جامعهٔ صنعتی اخیر، از هنر و صنایع دستی به عنوان راهی برای پیشگیری از ملالت و خستگی بیماری و بستری، استفاده می‌شود. گفتنی است فقط درصد کمی از درمانگران در زمینهٔ سلامت روان فعالیت دارند و بخش اعظم آنها بر روی سلامت جسمانی کار می‌کنند. کار-درمانگران امروزی بر روی دلایل اجتماعی، اقتصادی و زیستی ایجاد کننده نقص عملکردی بحث می‌کنند و از اصول و تکنیک‌های رشته‌هایی مثل پرستاری، روانپزشکی، توانبخشی، خودیاری، ارتوپدی و مددکار اجتماعی بهره می‌گیرند.

هم اکنون برای رزرو نوبت کاردرمانی تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس: ۷۷۷۳۰۱۶۵(۰۲۱)
بهترین کاردرمانی شرق تهران

بهترین کاردرمانی شرق تهران

تاریخچهٔ و روز جهانی کاردرمانی:

طبق اسناد و شواهد تاریخی آشکار شده است که «آسکلپیادس بیتونیایی» (پزشک یونانی پیش از میلاد مسیح)، با استفاده از حمام‌ها، ماساژ، ورزش و موسیقی، کاردرمانی می‌کرده است. «سلسوس رومی» نیز با کمک موسیقی، مسافرت، گفتگو و ورزش، درمان را ادامه می‌داده است. روز ۲۷ اکتبر نوسط فدراسیون جهانی کاردرمانی، به عنوان «روز جهانی کاردرمانی» انتخاب شده ‌است. رشتهٔ کاردرمانی در سال ۲۰۱۷، صدمین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت.

بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران

بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران

فلسفهٔ کاردرمانی:

 «ویلیام راش دانتون»، با توجه به تجربیات چندین و چند ساله خود، در مورد کاردرمانی فرضیاتی را عنوان نمود که عبارت بودند از: «کار تأثیر مثبتی بر سلامت و بهزیستی دارد. کار ساختار را می‌سازد و زمان را سازماندهی می‌کند. کار به صورت فرهنگی و شخصی به زندگی معنا می‌دهد. کارها فردی هستند. دیدگاه‌های مردم نسبت به زندگی باعث انجام کار‌های متفاوت می‌شود». این موارد پس از بررسی و نقد به عنوان فلسفه کار درمانی انتخاب و سر لوحه درمان قرار گرفتند.

پله 4 تکه کاردرمانی, کار درمانی چیست

پله ۴ تکه کاردرمانی, کار درمانی چیست

کار درمانگر کیست؟

متخصصان کاردرمانی با استفاده از رشته‌های علمی فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی یک برنامه جامع درمانی روحی، جسمی و ذهنی را با توجه به بیماران خود ارائه می‌دهند و تلاش می‌کنند محیط را متناسب با شرایط فرد، با امکانات مختلفی تجهیز نمایند تا بیمار احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد و از بروز افسردگی حاصل از وابستگی و ناکارآمدی جلوگیری گردد. متخصص کاردرمانی با کمک فیزیوتراپیست، گفتار درمانگر، ارتزیست پروتزی است، شنوایی شناس، بینایی سنج، پزشک، روانشناس، پرستار، مددکار اجتماعی و… و با همراهی خانواده فرد، تلاش می‌کنند تا بیمار احساس کفایت و ارزشمندی نماید. شایان ذکر است کاردرمانی می‌تواند در تمامی حیطه‌های سنی خدمات درمانی ارائه دهد و مخصوص کودکان نیست.

کار درمانی نوزادان - کاردرمان تهران

کار درمانی نوزادان – کاردرمان تهران

هم اکنون برای رزرو نوبت کاردرمانی تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس: ۷۷۷۳۰۱۶۵(۰۲۱)

چه کسانی به کار درمانی نیاز دارند؟

می‌توان گفت تمامی افرادی که نیاز به کسب استقلال در عملکردهای خود می‌باشند باید به کاردرمانی مراجعه کنند. در کل می‌توان گفت افراد ذیل به کاردرمانی نیاز دارند:

الف) افراد دچار اختلالات جسمی:

  • اختلالات جسمی کودکان از جمله: تاخیرهای حرکتی، اختلالات و بیماری‌های عصبی عضلانی، اصلاح الگوی حرکتی نادرست، فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، سندروم داون، مشکلات تاخیری تعادلی، عوارض ناشی از تشنج، عوارض حرکتی در اثر بیماری‌های متابولیک، دررفتگی مادرزادی ران، هیپوتونی، تورتیکولی (کجی مادرزادی گردن) و…
  • اختلالات نورولوژیکی در بزرگسالان از جمله: ضربه مغزی، اختلالات مربوط به مخچه، ضایعات نخاعی، سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، بیماری‌های پیشرونده سیستم اعصاب مرکزی و…
  • اختلالات ارتوپدی نظیر سوختگی‌ها، ضایعات تاندونی، بیماری‌های روماتیسمی، شکستگی‌ها و…
کاردرمانی aba, کاردرمانی als, کاردرمانی cp

کاردرمانی aba, کاردرمانی als, کاردرمانی cp

ب) کودکان دچاراختلالات ذهنی:

از جمله اختلالات یادگیری، بیش فعالی، اختلالات توجه و تمرکز، مشکلات حافظه، مشکلات شناختی و…

کاردرمانی si - کاردرمانی برای راه رفتن کودک - کاردرمانی برای کودکان cp

کاردرمانی si – کاردرمانی برای راه رفتن کودک – کاردرمانی برای کودکان cp

ج) افراد دچار اختلالات روانی:

  • اختلالات روانی کودکان از جمله کم توانی ذهنی، اتیسم، اختلالات رفتاری، یادگیری، تاخیرهای رشدی، مشکلات درکی شناختی، بینایی شنیداری و…
  • اختلالات روانی بزرگسالان مثل سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان، اسکیزوفرنی، سالمندی، اختلالات خلقی، اسیزوئید، اسکیزوتایپال، دوری گزین، انواع دمانس و…
کاردرمانی برای نشستن کودک

کاردرمانی برای نشستن کودک

فرم‌های متنوع کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان:

  • در دوران مدرسه، کمک به پیشگیری از چاقی و مشکلات اسکلتی- عضلانی ناشی از پوزیشن های غلط در کودکان و بهبود دست خط کودکان
  • کمک به کودکان دچار ناتوانی رشدی در ارتقای مهارت‌های عملکردی آنان
  • انجام درمان انفرادی برای رفع مشکلات پردازش حسی
  • کمک به کودکان دچار ناتوانی‌های مادرزادی و کودکان اتیسم برای برقراری ارتباط
کاردرمانی تهران - کاردرمانی تهرانپارس

کاردرمانی تهران – کاردرمانی تهرانپارس

ویژگی‌های لازم برای یک کاردرمانگر:

یک فرد کار-درمانگر باید دارای توانایی جسمانی و روحی مطلوب و نیز انگیزه‌ای قوی در جهت درمان بیماری فرد داشته باشد. «علاقه به انسان‌ها»، مهم‌ترین ویژگی یک کاردرمانگر است. خدمات توانبخشی پروسه درمانی طولانی مدت است پس کسی که صبر وحوصله کافی ندارد و سریعاً ناامید می‌شود نمی‌تواند بیماران خود را یاری نماید.

کاردرمانی در adhd - کاردرمانی در als - کاردرمانی در cp - کاردرمانی در ms

کاردرمانی در adhd – کاردرمانی در als – کاردرمانی در cp – کاردرمانی در ms

فرایند کاردرمانی:

می‌توان عنوان نمود فرایند کاردرمانی متشکل از مراحل ارزیابی، طرح درمان، اجرا و ارزیابی مجدد می‌باشد. در مراحل «بیماریابی و ارزیابی»، افرادی که به کاردرمانی نیاز دارند تعیین می‌گردند. در مرحله «درمان»، طرح و زمان شروع درمان با توجه به شرایط، امکانات و محدودیتها تعیین و آغاز می‌گردد. «ارزیابی مجدد» به منظور بررسی تأثیر برنامه درمانی اجرا می‌شود. در صورت اجرای مناسب این فرآیندها؛ کاردرمانی می‌تواند به پیشگیری از صدمات و بیماری‌ها، پیشگیری از شرایط ناگوار ثانویه، ارتقای رفاه افراد دچار بیماری‌های مزمن، کاهش میزان مراقبت از سلامت، ارتقاء فاکتورهای مؤثر بر کیفیت زندگی، ارتقای میزان مشارکت اجتماعی و عدالت کاری کمک شایانی نماید.

کاردرمانی در nicu - کاردرمانی در تهران - کاردرمانی در شرق تهران

کاردرمانی در nicu – کاردرمانی در تهران – کاردرمانی در شرق تهران

فرایند کاردرمانی در سالمندان:

کار-درمانگران می‌توانند به افراد سالمند در جهت حفظ استقلال در انجام امور، مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و داشتن یک زندگی مفید کمک نمایند. کاردرمانگران بعضی از حوزه‌ها می‌توانند به این مراجعان کمک کنند از جمله: کمک به سالمندان دچار بیماری آلزایمر، پارکینسون، ناتوانی در حرکت کردن، مشکلات شناختی، کم بینایی، کم شنوایی و کمک به انجام کارهای روزمره زندگی مثل آموزش مراقبت از خود، داشتن تفریح، داشتن بهداشت و سلامت، آشپزی، استفاده از ابزار و وسایل و ….

کاردرمانی در کودکان adhd - کاردرمانی در منزل تهران

کاردرمانی در کودکان adhd – کاردرمانی در منزل تهران

عللی که می‌تواند سبب شود تا کاردرمانی بی فایده به نظر برسد:

۱) کمال گرایی و عدم آشنایی با اهداف کاردرمانی: همانطور که پیشتر گفتیم هدف از کاردرمانی، رساندن بیمار، به حداکثر استقلال خود با توجه به شرایط و مشکلات می‌باشد. هرگز کاردرمانگر قادر به انجام معجزه‌های عجیب و غریب نیست و قرار نیست تمامی علایم بیماری به طور کامل برطرف گردد. در صورت داشتن توقع بالا از این شیوه درمانی، انتظارات به طور کامل برآورده نخواهد شد.

۲) وجود علایم پیشرونده در بیمار: زمانی که بیمار دچار مشکلات پیشرونده ای همچون ام اس، ای آل اس، دیستروفی، پارکینسون و… می‌باشد، هدف از کاردرمانی، متوقف کردن پیشرفت بیماری، یا کندکردن آن است پس انتظار اینکه کاردرمانی بتواند آن را به طور کامل برطرف کنند صحیح نیست.

۳) وجود علایم شدید در بیمار: گاهی اوقات، فرد مبتلا به علائم بسیارشدید و یا بسیارمقاوم به درمان است. پس نباید انتظار داشت این علائم در مدت کوتاه برطرف گردند.

۴) صبرنداشتن: فرآیند کاردرمانی محدود به یک یا دوجلسه نمی‌شود و نباید انتظار داشت که بعد از دوسه جلسه معجزات خارق العاده رخ دهد. عجول بودن برخی از افراد، موجب قضاوت‌های نادرست درمورد کاردرمانی می‌گردد.

۵) مقایسه‌های نادرست: گاهی اوقات، بسیاری از افراد وضعیت بیمار خود را با وضعیت بیمار دیگری که هیچ شباهتی باهم ندارد. آن‌ها با اینکار آسیب‌های جبران ناپذیری به خود و دیگران، وارد خواهند ساخت زیرا عوامل بی شماری در درمان بیمار نقش دارند.

۶) عدم همکاری صحیح: از آنجایی که برخی از افراد، به توصیه‌های کاردرمانگر را به درستی اجرا نمی‌کنند، درنتیجه درمان مطلوبی هم حاصل نمی‌شود و کاردرمانی را مقصر می‌دانند.

۷) عدم امید به درمان: برخی از بیماران، امیدی به درمان شدن و مفید بودن کاردرمانی ندارند و کسی که چنین تصوری از این روش داشته باشد، واقعاً فایده‌ای هم کسب نخواهد نمود.

۸) تلقین‌های منفی مکرر اطرافیان: گاهی اوقات، فرد بیمار، به اثربخش بودن کاردرمانی واقف است اما اطرافیانش با تلقین‌های منفی، ذهنیت او را تحت تأثیر قرار می‌دهند و کم کم تصور بیمار هم به سمت «بیهوده بودن» این رشته متمایل می‌گردد.

هم اکنون برای رزرو نوبت کاردرمانی تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس: ۷۷۷۳۰۱۶۵(۰۲۱)

واژه های کلیدی: کاردرمانی ذهنی,کاردرمانی ذهنی چیست,کاردرمانی ذهنی در منزل,کاردرمانی رشد tehran,کاردرمانی شرق tehran province tehran,کاردرمانی شرق استان تهران تهران,کاردرمانی شرق تهران,کاردرمانی کودک ۷ ماهه,کاردرمانی کودکان,کاردرمانی کودکان cp,کاردرمانی کودکان راه رفتن,کاردرمانی منطقه ۱۴,کاردرمانی منطقه ۱۶,کاردرمانی منطقه ۲,کاردرمانی یا فیزیوتراپی,کلینیک کاردرمانی,کلینیک کاردرمانی تهران,کلینیک کاردرمانی شرق تهران,مراکز کاردرمانی تهران,مراکز کاردرمانی در شرق تهران,مراکز کاردرمانی شرق تهران,مراکز کاردرمانی منطقه ۱۰,مرکز کاردرمانی,مرکز کاردرمانی پایا,مرکز کاردرمانی تهران,مرکز کاردرمانی در شرق تهران,مرکز کاردرمانی رشد,مرکز کاردرمانی شرق تهران

Summary
Review Date
Reviewed Item
کاردرمانی چیست ؟ کلینیک شفق بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران
Author Rating
51star1star1star1star1star