قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

گفتار درمانی در تهران (کودکان و بزرگسالان)

ارتباط همواره یکی از ضروری‌ترین نیازهای زندگی روزمره انسان بوده است و زبان، نظامی قراردادی برای برقراری این ارتباط است. گفتار عالی ترین رفتار انسانی است و گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان بخشی از علوم توانبخشی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان می‌پردازد. ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع نیز در حیطه تخصص گفتار درمانی است. زبان از دو بخش درکی comprehensive و بیانی expressive تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می‌باشد که عبارتند از: تولید articulation، روانی fluency، صوت voice و تشدید resonance

گفتار درمانگران به درمان اختلالات گفتار و زبان در کودکان و بزرگسالان می‌پردازند. متخصصین گفتاردرمانی با آناتومی و فیزیولوژی اندام‌های گفتاری و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می‌شوند. به جهت ماهیت پیچیده گفتار و زبان و نیز زمان‌بر بودن درمان اختلالات گفتار و زبان یک گفتاردرمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان باید صبور و دقیق باشد.

عدم توجه به درمان اختلالات گفتار و زبان می تواند مشکلات عدیده‌ای را در زندگی اجتماعی و تحصیلی فرد به وجود آورد. گوشه گیری، مشکل در تعامل با همسالان، تمسخر، پیشرفت تحصیلی پایین و بسیاری مشکلات دیگر می تواند نتیجه اختلالات گفتار و زبان درمان نشده باشد و متخصصان «گفتار درمانی» می توانند با درمان اختلالات گفتار و زبان در رفع این مشکلات بسیار موثر بوده و  نگرانی را از خانواده ها دور سازند.

حیطه های آسیب شناسی گفتار و زبان

تاخیر در رشد گفتار و زبان:

دلایل زیادی برای تأخیر رشد گفتار و زبان وجود دارد مانند عقب ماندگی ذهنی، اختلالات هیجانی و عاطفی، مشکلات جسمی مانند کم‎شنوایی یا شکاف کام، بیماری های نورولوژیک و مسایل محیطی که هر کدام به نوبه ی خود می تواند نقش مخربی را در رشد گفتار و زبان ایجاد کند.

اختلال در تولید گفتار:

برخی از افراد در تولید بعضی از صداهای گفتاری اختلال دارند و این اختلال می‌تواند وضوح گفتار آن ها را پایین آورده و به صور مختلف ارتباط آنها را مختل سازد. به عنوان مثال اختلال در تلفظ صدای “ر” از موارد شایع در این حیطه است.

در کودکان کم شنوا نیز اختلال تولیدی بسیار شایع است. امروزه زندگی صنعتی با کاهش ارتباطات، کم شدن تعداد افراد خانواده و صرف زمان کم برای مکالمه با کودک از طرف والدین به این موضوع دامن زده است و این اختلال را شایعتر کرده است.

کودکان باید قبل از ورود به مدرسه بتوانند همه صداهای گفتاری را صحیح تلفظ کنند، در غیر اینصورت این اختلال به احتمال بسیار زیاد در یادگیری مهارت خواندن و نوشتن برای آن ها مشکل ایجاد خواهد کرد. دیکته های پر غلط از شایع ترین عوارض این اختلال است.

ناروانی گفتار:

ناروانی گفتار انواع مختلفی دارد که ناروانی طبیعی، لکنت و بریده گویی(کلاترینگ) از مهم ترین انواع آن هستند.

ناروانی طبیعی معمولا بین ۲ تا ۵ سالگی در برخی ازکودکان دیده می‌شود و بیشتر به دلیل نارسایی رشد و تکامل سیستم عصبی-عضلانی، ناپختگی و محدودیت مهارتهای گفتار و زبان و گاهی شرایط استرس و فشار روانی حاکم بر کودک روی می دهد و در بسیاری از مواقع با اختلال لکنت اشتباه می شود. در کودکان کوچکتر، گفتار ناروان معمولا در ابتدا به صورت دوره ای است و بدون علت یا الگوی خاصی ظاهر می شود.

هرگونه وقفه در جریان راحت و روان گفتار، لکنت نامیده می‌شود. علائم لکنت تکرار،گیر یا قفل،کشیده گویی، تنش یا انقباض عضلانی در یک یا چند اندام، تغییر صدا، به میان اندازی و گاهی حرکات ثانویه در سایر اندام ها مثل چشم یا دستهاست. شدت لکنت می‌تواند در بافت‌های مختلف گفتگو و نیز در هنگام گفتگو با افراد مختلف متفاوت باشد.

اختلال در تشدید گفتار:

تشدید صدا  در حفره دهان و بینی انجام می شود وکیفیت صداهای گفتاری را تعیین می کند. برخی از صداها تشدید دهانی و برخی تشدید خیشومی دارند. در اختلالاتی مانند شکاف کام، فلج مغزی و برخی بیملریهای نورولوژیک تشدید صدا مختل می‌شود و ممکن است صدا بیش از حد یا کمتر از حد تودماغی به نظر برسد. آسیب شناس گفتار و زبان به درمان این اختلال می‌پردازد.

اختلال صوت:

صدای هر فرد باید به اندازه كافي بلند باشد به‌ گونه‌ای كه در هر موقعيتي شنيده شود و بتواند توجه شنونده را جلب كند. همچنین تولید صدا بايد به راحتي و بدون هيچ تقلايي صورت بگيرد و متناسب با سن و جنس فرد گوینده باشد.

مهمترين عامل ایجاد اختلالات صوتي، استفاده بیش از حد و يا بد استفاده كردن از تارهاي صوتي است كه مي‌تواند در اثر كشيدن سيگار، نوشيدن الكل، فرياد زدن، صاف كردن گلو، سرفه كردن و يا صحبت كردن با زیر و بمی نامناسب اتفاق بیفتد. اين رفتارها مي تواند منجر به التهاب و آسيب سطح تارهاي صوتي شود و تغيير ارتعاش، آسيب بافت و ناهنجاريهاي غير سرطانی مانند پوليپ تار صوتي  را موجب گردد. اگر اين رفتارها ادامه يابند نشانه ها بدتر مي شوند.

درمان اختلالات صوت مانند گرفتگی و خشونت صدا، صدای زنانه یا مردانه غیرمناسب با جنسیت، بلندی نامناسب صدا و …. از حیطه های تخصص گفتاردرمانی است.

اختلال در بلع:

اختلال بلع، مشکل در انتقال مواد غذایی جامد یا مایع از دهان تا معده است.
برخی از بیماران از اختلال بلع خود آگاهی ندارند و برخی دیگر هم آگاهی محدودی دارند.

در صورتی که اختلال بلع (دیسفاژی) به موقع تشخیص داده و درمان نشود، احتمال خطر ابتلا به آسپیراسیون و عفونت سیستم تنفسی، کاهش وزن و از دست دادن آب بدن شود و به طور کلی کیفیت زندگی فرد را عوض کند.

علائم بیماری به صورت گیرکردن غذا در گلو، صدای خشن یا غرغره‌مانند، برگشت غذا از بینی یا احساس خفگی، بلع‌های مکرر و پشت سرهم، صاف کردن مکرر گلو، سرفه و ذات‌الریه (عفونت ریه) می باشد.

اشكالات بلع در تمام سنین می تواند بروز كند اما در افراد مسن احتمال بروز آن بیشتر است. عوامل مختلفی می توانند سبب ایجاد اشكال در بلع شوند.